اشتراک مطلب

بن سوم ترامپ نگارش تیر 98

امتیاز 4.65/5
مجله حامی مهاجر / مهاجرت و اقامت / اخذ اقامت آمریکا / بن سوم ترامپ نگارش تیر 98
مقالات مرتبط
رزرو وقت مشاوره
میخواهید بدانید که آیا با شرایط فعلیتان امکان اخذ اقامت کدام کشور ها را دارید ؟ تکمیل فرم ارزیابی
سرفصل ها

 تاریخ شروع ممنوعیت 9645

ابلاغ ریاست جمهوری 9645 ترامپ که به بن سوم موسوم است از تاریخ 16 نوامبر 2017 مانع ورود شهروندان کشور های ایران، چاد، لیبی، سوریه، یمن و سومالی به آمریکا شد.
این ابلاغ که با تیتر " اعلان ریاست جمهوری افزایش توانایی ها و فرایند های ارزیابی برای تشخیص تلاش ورود به ایالات متحده توسط تروریست ها و دیگر تهدیدات امنیت عمومی " توسط ترامپ مطرح شد همانطور که از نامش پیداست جهت امنیت بیشتر آمریکا صادر شد.
چون دولت کشورهای فوق الذکر از ارائه جزئیات شهروندانشان به آمریکا خودداری میکنند این طرح اجرا شد. دولت آمریکا پیشتر نیز از ایران و دیگر کشورهای فوق الذکر درخواست کرده بود که اطلاعات کافی از شهروندانی که تقاضای ویزای آمریکا دارند را در اختیار دولت آمریکا قرار دهند که امتناع از این درخواست منجرو به صدور این ابلاغ شد.

اعلام ابلاغ به متقاضیان ویزا

اگر روی برگه refusal worksheet که از سفارت گرفتید به اختصار PP9645 را دیدید، این یعنی شما مشمول بن سوم ترامپ هستید.

تغییرات در ابلاغ

این ابلاغ بر خلاف دستورات اجرایی قبلی دچار هیچ تغییری توسط دادگاه های ایالاتی و استیناف و دادگاه عالی آمریکا نشد.

تغییر رفتار سفارت ها

ابتدای امر سفارت ها سختگیری زیادی روی ابلاغ 9645 داشتند. اما به مرور زمان، هم رسیدگی به پرونده ها سریع تر شد و هم معافیت های بیشتری صادر شد. روزهای ابتدایی، فقط کسانی که همسر و فرزند زیر 18 سال و پدر و مادر در آمریکا داشتند قادر به دریافت معافیت بودند، آنهم بعد از گذشت بیش از 8 ماه. اما امروز که مقاله نگاشته میشود، کیس هایی دیدیم که ظرف یک ماه آن هم با وجود برادر و خواهرشان در آمریکا به ویزا رسیدند.

معافیت از طرح

برای دریافت معافیت از ابلاغ 9645 ترامپ، باید سه شرط را همزمان ثابت کنید. اول اینکه دولت آمریکا با عدم صدور ویزا موجب سختی برای متقاضی شود. توجه کنید که دولت آمریکا باید باعث این سختی باشد نه اینکه بگوییم چون ویزا نمیگیریم دچار سختی میشویم. مثلا قبلا در آمریکا شرکتی ثبت کردیم، الان که ویزای ورود مجدد صادر نمیشود، آمریکا برای ما مشکل ایجاد میکند. دومین شرط این است که ثابت کنیم در صورت صدور ویزا خطر امنیت ملی برای آمریکا نداریم و سومین شرط اینکه ثابت کنیم ورود ما به آمریکا برای منافع ملی آمریکا مفید است.

بونافاید پس از معافیت

بونافاید در فرمان اجرایی 13780 ترامپ مطرح بود، در آن زمان با ارائه اسنادی که نشان دهد یکی از اقوام شما در آمریکا ساکن است یا با ارائه سندی که نشان دهد شما با یک نهاد آمریکایی ارتباط دارید مانند یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت آمریکایی، میتوانستید از بونافاید استفاده کنید و ویزا بگیرید. اما این روزها هم پس از اینکه معافیت شما از ابلاغ 9645 قطعی میشود نیز باید یک بونافاید ارائه کنید تا ویزای شما صادر شود. بونافاید میتواند وجود یک خویشاوند در آمریکا، یک پذیرش از دانشگاه های آمریکا یا یک پیشنهاد شغلی یا یک قرارداد شغلی با یکی از نهاد های آمریکایی باشد.

ویزاهای مستثنا

ویزاهای تحصیلی FMJ ارتباطی به این ابلاغ ندارند اما روند صدور این ویزاها نیز تحت تاثیر قرار گرفته است. قبلا این ویزاها ظرف سه روز تا سه ماه صادر میشد که در حال حاضر ممکن است صدور ویزای تحصیلی به 8 ماه هم کشیده شود.

درخواست معافیت از ابلاغ 9645 ترامپ

اگر میخواهید از این ابلاغ معاف شوید لازم است مشمول معافیت باشید. شرایط معافیت را میتوانید با حامی مهاجر چک کنید. اگر مشمول بودید دو راه پیش رو دارید. اول اینکه به کمک یک متخصص، درخواست معافیت خوبی تنظیم کنید و به سفارت ببرید. ممکن است افسر از دریافت آن امتناع کند اما شما کار درست را انجام دادید. دومین راه این است که بدون درخواست معافیت به سفارت بروید، ممکن است افسر شرط معافیت شمارا لحاظ نکند یا ممکن است افسر خودش برای شما درخواست معافیت تنظیم کند. به هر حال متقاضی باید وضعیتش را برای افسر کنسولی شرح دهد و این وظیفه شماست که دست پر به سفارت بروید.

نتیجه گیری

اگر متقاضی ویزاهای غیر از تحصیلی هستید، حتما مشمول ممنوعیت صدور ویزای آمریکا هستید. باید اولا شرایط دریافت معافیت داشته باشید و ثانیا درخواست معافیت دهید. البته راه دیگری هم هست. شما میتوانید با ویزای تحصیلی که در بن سوم ترامپ نیست به آمریکا وارد شوید، بعد ویزاتان را تغییر وضعیت دهید. برای چنین مواردی توصیه میکنیم حتما با یک مشاور مهاجرت ارتباط بگیرید.
 
برچسب ها

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه