اشتراک مطلب

اخذ اقامت پرتغال 2020

امتیاز 4.58/5
مجله حامی مهاجر / مهاجرت و اقامت / اخذ اقامت پرتغال 2019
مقالات مرتبط
رزرو وقت مشاوره
میخواهید بدانید که آیا با شرایط فعلیتان امکان اخذ اقامت کدام کشور ها را دارید ؟ تکمیل فرم ارزیابی
سرفصل ها

چرا اقامت به پرتغال؟

امروزه اخذ اقامت پرتغال موضوعی‌ است که ذهن بسیاری از هموطنان را به خود مشغول کرده ‌است. به این علت:
 • حضور پرتغال در اتحادیه اروپا و حوزه‌ شینگن
 • شرایط آب و هوایی خیلی خوب 
 • هزینه‌های بسیار مناسب زندگی
در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، مهاجرت به پرتغال از گزینه‌هایی‌ است که متقاضیان فراوانی را به سوی خود جلب نموده‌است. در این مقاله به بررسی راه‌های اخذ اقامت پرتغال می‌پردازیم.

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

دولت پرتغال فرصت خوبی را برای سرمایه گذاران خارجی ایجاد کرده است، که آنها می‌توانند با سرمایه گذاری در پرتغال اقامت پرتغال و در نهایت اقامت اروپا را بدست آورند. برای سرمایه گذاری در کشور پرتغال راه‌های مختلفی وجود دارد از قبیل:
 • ثبت شرکت
 •  خرید یک بیزنس فعال
 •  سرمایه گذاری در بخش دولتی و میراث فرهنگی پرتغال،
 • خرید ملک و یا خرید سهام در پروژه‌های وابسته به دولت پرتغال.

برای  شخصی که برای مهاجرت به پرتغال سرمایه گذاری را انتخاب می کند ویزای طلایی پرتغال صادر می‌شود که در ابتدا یک ویزای یک ساله صادر می گردد و پس از یکسال در صورت ادامه سرمایه گذاری ویزای دو ساله و بعد از آن نیز مجددا یک ویزای ۲ ساله صادر می شود و پس از ۵ سال شخص می تواند درخواست اقامت دائم نموده و پس از ۶ سال اقامت نیز درخواست تابعیت و شهروندی نماید که معمولا پس از ۶ سال به وی تابعیت کشور پرتغال اعطا می گردد.

سرمایه گذاری در املاک

 مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری املاک شرط حضور زیادی ندارد و شخص در هر سال ۷ روزباید در پرتغال اقامت داشته باشد.
 • خرید ملک به ارزش حداقل 500 هزار یورو در هر مکان در پرتغال 
 •  خرید ملک با قدمت بالای 30 سال و بازسازی ملک که ارزش خرید و بازسازی باید حداقل 350,000 یورو باشد

سرمایه گذاری نقدی

 • انتقال بودجه بیش از € ۱،۰۰۰،۰۰۰
 • انتقال بودجه بیش از € ۳۵۰،۰۰۰ برای فعالیت های پژوهشی؛
 • انتقال بودجه بیش از ۲۵۰،۰۰۰ یورو برای فعالیت های هنری یا فرهنگی؛
 • انتقال بودجه بیش از ۵۰۰،۰۰۰ یورو برای سرمایه گذاری شرکت های کوچک و متوسط.

ایجاد فرصت شغلی

برنامه ایجاد شغل، مستلزم ایجاد حداقل ۱۰ شغل دائمی در پرتغال است که باید توسط سازمان تامین اجتماعی محلی تایید گردد.
 

اخذ اقامت پرتغال از طریق بازنشستگی و تمکن مالی

ویزای بازنشستگی پرتغال یکی از بهترین و راحت‌ترین انواع ویزای اقامتی برای کشور پرتغال محسوب می‌شود و مختص افرادی است که بتوانند ثابت کنند علاوه بر حقوق خود، درآمدی بیشتر از ۶۰۰ یورو در ماه خواهند داشت. محل این درآمد می‌تواند اجاره بهای منزل و یا مغازه و یا سود بانکی و یا هر عایدی دیگری خارج از حقوق ثابت متقاضی باشد.
با اثبات این درآمد ثابت ماهانه می‌توان اداره مهاجرت پرتغال را متقاعد کرد که شخص متقاضی از شرایط لازم برای قرار گرفتن در سیستم خود حمایتی برخوردار بوده و یا تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای D7 پرتغال را دارد.
ویزای D7 پرتغال از آن جهت ویزای ویژه بازنشستگان این کشور نیز نام گرفته است که بازنشستگانی که دارای حقوق و مستمری ثابت دست کم ۵۵۷ یورو در ماه باشند خود و خانواده‌شان نیز بر اساس ضوابط تمکن مالی شامل حال این ویزا خواهند شد.

اعتبار ویزا

بهترین روش اخذ اقامت پرتغال از روش تمکن مالی، اثبات توان مالی در داخل اتحادیه اروپا بوده و بهترین گزینه برای این امر افتتاح حساب بانکی در پرتغال است. ویزای بازنشستگی پرتغال در ابتدا با اعتباری ۴ ماهه صادر خواهد شد و در طی این مدت متقاضی می‌بایست با ورود به پرتغال و مراجعه به اداره مهاجرت این کشور ظرف مدت یک تا دو ماه، این ویزای اولیه تبدیل به اقامت یکساله خواهد شد. این ویزای یکساله سپس برای ۲ دوره دوساله دیگر تمدید خواهد شد تا در سال ششم، کارت اقامت دائم برای متقاضی و سایر اعضا خانواده وی صادر شود.

اخذ اقامت پرتغال از طریق ازدواج

معمولاً در تمامی کشورها می‌توان با ازدواج با یکی از اتباع آن کشور به اقامت رسید. برای اخذ اقامت باید این ازدواج به صورت رسمی به ثبت برسد و تمام مراحل به صورت قانونی انجام شود تا فرد بتواند به این کشور مهاجرت نماید. پس از مهاجرت فرد با رعایت قوانین مشخص پس از سه سال می‌تواند درخواست اقامت دائم نماید. دقت داشته باشید که ازدواج دارای شرایط خاص خود می‌باشد که پس از طی تمام مراحل آن می‌تَوان اقامت موقت اولیه را دریافت نمود و در صورت صوری بودن آن تمام راه‌های مهاجرت به بن بست خواهد رسید .
در حیطه ازدواج با تبعه پرتغالی، در سفارت پرتغال با شما مصاحبه می‌شود و شما باید پاسخگوی بسیاری از سوالات باشید. برای مثال باید خلاصه‌ای از زندگی خود را از کودکی تا حال را شرح دهید. اگر قبلاً همسر داشته‌اید، حتماً باید آن را ذکر کنید. از تمکن مالی خوبی برخوردار باشید. باید به زبان پرتغالی یا انگلیسی برای ارتباط با همسر، آشنایی داشته باشید. محلی مناسب برای زندگی با همسر خود داشته باشید. شغل و میزان درآمد شما یکی دیگری از مواردی است که در زمینه ازدواج حائز اهمیت می‌باشد.
 

اخذ اقامت پرتغال از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

برای مهاجرت از روش ویزای D2 پرتغال متقاضی باید بتواند از طریق ارائه یک طرح تجاریِ معتبر، کارشناسان اداره مهاجرت پرتغال را متقاعد کند که شرایط ثبت شرکت در این کشور را دارد و از سوی دیگر طرح تجاری وی برای اقتصاد، کارآفرینی و خدمات اجتماعی پرتغال مفید است.

شرکت با مسئولیت محدود

این نوع شرکت به طور معمول بهترین و پرتقاضاترین نوع ثبت شرکت در کشور پرتغال است. این نوع شرکت در حالتهای عادی توسط افراد خارجی (دارای پاسپورت غیر از کشور پرتغال) ثبت و انتخاب می‌گردد. بر طبق قوانین کارآفرینی و ثبت شرکت پرتغال این نوع شرکت باید دارای دو سهامدار باشد. کمترین میزان سرمایه برای این نوع شرکت ۵ هزار یورو در قانون ذکر شده است.

شرکت با سهامداران تک

در این نوع کارآفرینی و ثبت شرکت، سهامدار شرکت یک نفر است که می‌تواند شرکت را به ثبت برساند. البته شایان ذکر است که این نوع ثبت شرکت به صورت معمول در کشور پرتغال انجام نمی‌شود و دارای تقاضای بسیار کمی است.

شرکت‌های همکاری عمومی در کارآفرینی و ثبت شرکت

نوع دیگری از کارآفرینی و ثبت شرکت دَر کشور پرتغال، به صورت همکاری عمومی است که به طور معمول نیاز به دو سهامدار دارد. این نوع کارآفرینی و ثبت شِرکت دارای سرمایه خالص و حداقلی نیست و سرمایه‌ای برای آن ذکر نشده است، ولی پیشنهاد می‌گردد که سرمایه اولیه ۵۰ هزار یورو تعیین گردد. تمامی اعضای این شرکت که عضو هیئت مدیره هستند می‌توانند در تمامی امور شرکت نظردهی و دخالت نمایند.

اقامت پرتغال از طریق کار و تخصص

صدور  ویزای کاری پرتغال، فرآیندی کاملاً حقوقی است و دریافت آن ملزم به طی مراحل قانونی معین و نسبتاً دشواری است. در واقع کارفرمایی که شما را استخدام میکند نقش اسپانسر شما در کشور پرتغال را ایفا میکند و سفارت با اتکا به این موضوع برای شما  ویزای کاری پرتغال را صادر می‌کند. اگر موفق به اخذ  ویزای کاری پرتغال شوید پس از چند سال میتوانید برای گرفتن اقامت دائم این کشور اقدام نمایید. فراموش نکنیم کشورهای اروپایی نیاز چندانی برای مهاجر خارجی در زمینه کار ندارند. از این رو مهاجرت به پرتغال از روش تخصص و کار، کمی دشوار است و پروسه طولانی دارد.

روش اول دریافت ویزای کاری

برای اخذ ویزای کاری پرتغال باید از طرف یک کارفرمای مقیم پرتغال دعوتنامه کاری دریافت کرده باشید. کارفرمایی می‌تواند برای شما دعوتنامه بفرستد که اولاً صاحب یک شرکت معتبر در پرتغال باشد؛ دوماً شرایط معین و مدنظر دولت پرتغال را داشته باشد.

روش دوم دریافت ویزای کاری

راه دوم اخذ  ویزای کاری پرتغال، پذیرفته شدن در آگهی استخدامی است که توسط یک کارفرمای پرتغالی منتشر شده باشد. البته کار به همین آسانی نیست؛ کارفرمای پرتغالی در صورتی می‌‍‌تواند آگهی استخدام بدهد که بتواند ثابت کند بنگاه اقتصادی وی از نظر مالی شرایط استخدام کارگر را دارد. بعد از اثبات این مسئله می‌بایست آگهی استخدام را به مدت سه ماه در کل کشور پرتغال منتشر کند.
اگر در این مرحله متقاضی واجد شرایط پیدا شد؛ کارفرما ملزم به استخدام وی است؛ در غیر این صورت باید آگهی را در کل منطقه عضو اتحادیه اروپا و این بار هم به مدت سه ماه نشر دهد؛ اگر در این مرحله هم فرد واجد شرایط را یافت که کار تمام است اما اگر هیچ فردی پیدا نشد کارفرما با کسب اجازه از مراجع ذیصلاح می‌تواند شما را استخدام کند. شما پس از پذیرش در این آگهی باید از طریقِ سفارت پرتغال واقع در تهران جهت اخذ  ویزای کاری پرتغال اقدام کنید.
 

اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل

از دیگر راه های مهاجرت به پرتغال راه تحصیل است، این راه از بهترین و ایمن‌ترین راه‌های ممکن بوده و می‌توان گفت، با امکانات، هزینه‌ها و رتبه‌های دانشگاه، از بهترین گزینه‌های کشورهای اروپایی بهره‌مند می‌شوید.
کشور پرتغال با پذیرا بودن دانشجوها با تخصص مختلف چه در علوم فنی و مهندسی و چه در علوم تجربی و همچنین علوم انسانی با مجموع هزینه‌های ۱۰ تا ۱۲ هزار یورو در سال برای تحصیل و زندگی مقصد مناسبی برای تحصیل می‌باشد. زیرا علاوه بر اینکه خود فرد بدون محدودیت زمانی می تواند کار کند همراه وی نیز این اجازه را دارد و همینطور می تَواند از ابتدا شخص اصلی را همراهی نماید و این خود جزء امتیازات عالی این کشور است.
 لازم به ذکر است تحصیل در کشور پرتقال به زبان انگلیسی است. حتی برای محصلین در مقاطع مختلف مدارس امکان ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد. در بعضی مواقع فرد با حایز شرایط بودن امکان دریافت بورس تحصیلی پرتغال را نیز دارد و با این بورس هزینه‌های تحصیل به صفر می‌رسد. که این مزایای تحصیل در پرتغال است. با تحصیل در کشور پرتغال این امکان برای شخص پدید می‌آید که در کل اروپا رفت و آمد کند یا به دانشگاه‌های آمریکا ، برزیل و اسپانیا انتقالی بگیرد.

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه