اشتراک مطلب

ثبت شرکت در اتحادیه اروپا و شینگن

امتیاز 3.05/5
مجله حامی مهاجر / بلاگ / item / ثبت شرکت در اتحادیه اروپا و شینگن
مقالات مرتبط
رزرو وقت مشاوره
میخواهید بدانید که آیا با شرایط فعلیتان امکان اخذ اقامت کدام کشور ها را دارید ؟ تکمیل فرم ارزیابی
سرفصل ها

کلید ثبت شرکت در اروپا

ممکن است از خود بپرسید که چرا باید در اروپا تجارت خود را گسترش دهیم؟ پاسخ به این پرسش با توجه به تجارت شما و شرایط هر کشور متفاوت است؛ اما مجموعاً، افتتاح یک تجارت در اروپا یا همان شینگن می تواند مزایای قابل توجهی داشته باشد. چندی از مزایای ثبت شرکت یا کارآفرینی در اروپا عبارتست از:

رویکرد مالیاتی مثبت

بسیاری از 47 کشور عضو اتحادیه اروپا، برای جذب سرمایه گذاران خارج از کشور و کمک به تقویت اقتصادشان، وضعیت بسیار مناسب مالیاتی برای مشاغل غیرمقیم فراهم می کنند. برای مثال، رومانی و ایرلند دو کشور اتحادیه اروپا هستند که در صورت تحقق معیارهای خاص، مالیات زیر 4 درصد را ارائه می دهند.

 مسیرهای تجاری

یکی از مزیت های قابل توجه افتتاح یک شرکت در اروپا، دسترسی به مسیرهای تجاری است که قرن ها وجود داشته است. اسپانیا و پرتغال به عنوان قدرت های اقتصادی جهان شناخته می شدند و این به لطف موقعیت مناسب آن ها برای بهره برداری از مسیرهای تجاری بود که دسترسی به آمریکای شمالی را امکان پذیر  می کرد. امروزه پرتغال و اسپانیا هنوز این مسیر ارزشمند را حفظ کرده اند و سایر راه های زمینی آن ها نیز قابل تامل است.

مالک غیر مقیم

این یکی از بزرگترین مزایای افتتاح یک شرکت در اروپا است. بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اجازه می دهند که یک شخص غیر مقیم به عنوان مالک تجارت یا شرکت، درج شود. امنیت و آرامش خاطر از مالکیت 100 درصدی تجارتتان تضمین شده است.

 حفاظت از دارایی

وقتی به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC) ثبت نام کنید، یکی از قدرتمندترین مزایای افتتاح یک شرکت در اروپا را تجربه خواهید کرد. کشورهای مختلف در اتحادیه اروپا الزامات اداری متفاوتی دارند و برخی از آنها، این نوع شرکت را با نام دیگری می شناسند، اما همه شرکت های بزرگ، مسوولیت محدودی را متوجه اشخاص و صاحبان تجارت می کنند. بسته به کشوری که شرایط LLC را ارائه می دهد، مزایای دیگری نیز وجود دارد.

ثبت شرکت در اروپا

قوانین ثبت شرکت یا راه اندازی تجارت در اروپا

Points of Single Contact (PSC) پورتال های دولت الکترونیکی هستند که به ارائه دهندگان خدمات اجازه می دهد تا اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کرده و مراحل اداری را بصورت آنلاین انجام دهند. آنها توسط "شبکه EUGO  هماهنگ کننده های ملی اداره می شوند.

اگر می خواهید کار های زیر را انجام دهید، PSC به شما کمک می کند:

 • فرصت های شغلی را کشف کنید یا خدمات خود را در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا گسترش دهید
 • یک تجارت جدید در خارج از کشور ایجاد کنید
 • درباره قوانین و شرایط اعمال شده اطلاعات کسب کنید
 • مراحل اداری را بصورت آنلاین انجام دهید

PSC ها اطلاعات عملی مفیدی ارائه می دهند:

 • اعلان ها یا مجوزهای لازم برای شروع یک تجارت
 • الزامات ارائه خدمات به صورت موقت
 • تشخیص صلاحیت حرفه ای
 • قوانین کار و قوانین اجتماعی
 • مقررات مربوط به تملک

PSC همچنین اطلاعاتی در مورد رویه های اداری ارائه می دهد و آنها را به صورت آنلاین در دسترس قرار می دهد، از جمله:

 • نحوه معرفی یک برنامه
 • کدام سازمان مسئولیت رسیدگی به برنامه ها را دارد
 • هزینه درخواست چقدر است
 • دریافت پاسخ چه مدت طول می کشد

اگرچه کشورهای اتحادیه اروپا از نظر قانونی موظف نیستند که مراحل مالیاتی و تأمین اجتماعی را از طریق PSC در دسترس قرار دهند، تعداد زیادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم اکنون این کار را انجام می دهند و سایرین نیز به این کار تشویق می شوند.

شرایط لازم برای ایجاد یک تجارت در اروپا

با وجود قوانین مختلف در مورد مجوزهای تجاری برای خارجی ها، یک قانون وجود دارد که بیشتر کشورهای اروپایی درمورد آن اشتراک دارند: اتباع خارجی که قصد ایجاد تجارت دارند، به مجوز کار یا هر نوع ویزای دیگر احتیاج ندارند؛ بلکه نیاز به اجازه اقامت در کشوری را دارند که قصد ایجاد شغل خود را در آن دارند. این مجوزهای اقامت در ابتدا موقتی است، اما بعد از گذشت چند سال، بسته به موفقیت در مشاغل تجاری، می توانید مجوز اقامت طولانی مدت را بدست آورید. انواع مختلفی از مشاغل وجود دارد که می توانید برای اجازه اقامت راه اندازی کنید. می توانید تجارت خود را به عنوان یک معامله گر، مشارکت، شعبه یا دفتر یک شرکت خارجی یا شرکتی که در کشور میزبان شما ثبت شده است، تنظیم کنید.

برای تعیین اینکه آیا درخواست شما برای اقامت واقعاً با هدف شروع یک تجارت است، علاوه بر سایر عوامل، منافع ملی و اقتصادی هر کشور نیز مورد توجه قرار می گیرد. شانس اندکی وجود دارد که پیشنهاد تجارت شما تأیید شود و اقامت دائم به شما اعطا شود، مگر اینکه فعالیت تجاری شما بتواند سهم بسزایی در علوم، اقتصاد یا فرهنگ آن کشور داشته باشد. برای دستیابی به مجوز اقامت به منظور شروع کار، برخی از کشورها به یک برنامه تجاری نیاز دارند که در این صورت توسط مقامات کار و مهاجرت بررسی می شود تا مشخص شود آیا با ئنیازهای اقتصادی کشور متناسب است یا خیر. در اصل، برنامه كاری شما باید نشان دهد كه شما سرمایه گذاری می كنید و خدماتی ارائه می كنید كه مورد نیاز آن كشور است.

برخی از کشورها از شما می خواهند که برای تأمین بودجه شروع کار خود، مبلغ مشخصی در دسترس داشته باشید. اگر به عنوان مثال می خواستید در انگلستان (پیش از خروج از اتحادیه اروپا) شغل ایجاد کنید، حداقل 50,000 پوند برای سرمایه گذاری در تجارت خود نیاز داشتید و همچنین بودجه اضافی (200,000 پوند) برای حمایت از خود و خانواده خود تا زمانی که تجارت شما سودآور شود، نیاز داشتید.

علاوه بر الزامات قانونی برای ایجاد شغل به عنوان یک خارجی از خارج از اروپا، هر کشور مقررات خاص خود را در مورد مجوزهای تجاری، ثبت شرکت و ... دارد. برای اداره امور تجاری، باید تجارت خود را نزد مقامات محلی ثبت کنید ( حوزه های قضایی و سازمان های مسئول دولتی از کشور به کشور دیگر متفاوت است)، یک شماره شناسایی مالیات تجاری کسب کنید و در اداره تأمین اجتماعی مربوطه ثبت نام کنید. برخی از کشورها همچنین می خواهند که متقاضی، عضو یک اتاق بازرگانی یا سازمان تجاری دیگر باشد. در بسیاری از کشورها اتاقهای بازرگانی فقط مؤسسات نظارتی نیستند بلکه اطلاعات مفید، مشاوره در مورد برنامه کسب و کار، آموزش، پشتیبانی و منابع لازم برای راه اندازی مشاغل نیز ارائه می دهند.

دریافت اقامت دائم از طریق راه اندازی تجارت یا ثبت شرکت در اروپا

گرچه با گسترش مداوم اتحادیه اروپا (تاکنون 28 عضو)، اخذ مجوز اقامت اروپا برای شروع یک تجارت برای شهروندان کشورهای خارج از اروپا دشوارتر می شود، هر عضو اتحادیه اروپا قوانین خاص خود را در مورد مجوزهای اقامت برای اهداف تجاری دارد. در اینجا مروری بر الزامات اقامت در محبوب ترین کشورهای اروپا برای مهاجران ارائه می کنیم.

بلژیک

افراد خارجی که مایل به ایجاد شغل به عنوان فریلنسر یا خویش فرما هستند، باید کارت حرفه ای دریافت کنند، که به آنها این امکان را می دهد که فعالیت اقتصادی خود را در بلژیک انجام دهند. ممکن است شما مجبور شوید مدارک تحصیلی خود را (آموزش، دانش و تجربه مربوطه) احراز کنید و در زمینه حرفه ای خود، موفقیت خود را نشان دهید. همچنین باید ثابت کنید که سرمایه کافی برای تأمین بودجه راه اندازی کسب و کار و حمایت از خود دارید. برای راه اندازی مشاغل یا دنبال کردن خویش فرمایی در بلژیک، باید نزد دفتر Banque-Carrefour des Entreprises (BCE)، تحت عنوان شرکت کوچک یا فرد شاغل ثبت نام کنید. در سرتاسر بلژیک، مراکز تجاری بی شماری وجود دارد، که عبارتست از شرکتهای مشاوره ای که توسط دولت تأیید شده اند و به شما کمک می کنند تا تجارت خود را نزد BCE ثبت کنید، مجوزهای لازم و شماره مالیات اخذ کنید و... برای اطلاعات بیشتر نیز میتوانید به مقاله اقامت بلژیک از طریق سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

دانمارک

اتباع خارجی می توانند، مشروط بر اینکه شرایط خاصی داشته باشند، به فعالیت و یا فعالیت های خویش فرمایی در دانمارک بپردازند. کار شما در دانمارک باید منافع تجاری برای دانمارک داشته باشد. همچنین شما باید مدارکی را ارائه دهید که به بودجه کافی برای اجرای مشاغل خود دسترسی دارید. به عنوان یک شخص خویش فرما به طور معمول اجازه اقامت به مدت یک سال با امکان تمدید به شما اعطا می شود. پس از دو سال اقامت، ممکن است شما برای مدت طولانی اجازه اقامت دریافت کنید. برای اطلاعات بیشتر نیز میتوانید به مقاله سرمایه گذاری در دانمارک مراجعه نمایید.

فرانسه

برای تسهیل اجازه اقامت برای متخصصان خویش فرما، دولت فرانسه مجوز "مهارتها و استعدادها" (Compétences et Talents) را ایجاد کرده است، یک برنامه جدید برای افرادی که می توانند از نظر فرهنگی، علمی، هنری یا اقتصادی نقش قابل توجهی داشته باشند. کارت مهارت و استعداد برای افراد شاغل در خارج از اروپا این امکان را می دهد تا یک تجارت حرفه ای داشته باشند و یا به عنوان یک خویش فرمای حرفه ای فعالیت کنند. تمام آنچه شما نیاز دارید نشان دادن مهارت های حرفه ای استثنایی و بودجه کافی برای شروع کار است؛ در اینجا چند نمونه از متقاضیان واجد شرایط ذکر شده است: فارغ التحصیلان دانشگاه، متخصصان واجد شرایط بدون در نظر گرفتن سطح علمی آنها، سرمایه گذاران در یک پروژه اقتصادی، متخصصان مستقل مانند هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران و ...، همچنین مدیران ارشد و مدیران سطح بالا. همچنین برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله اقامت فرانسه از طریق سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

ایرلند

اگر مایل هستید در ایرلند یک تجارت ایجاد کنید، از طرف وزارت دادگستری، برابری و اصلاح قانون به اجازه کار نیاز دارید. برای تأیید برنامه کارآفرین باید حداقل 75,000 یورو با پتانسیل اشتغال 10 نفر از منطقه اقتصادی اروپا (کشورهای اتحادیه اروپا به علاوه سوئیس، ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین) سرمایه گذاری کنید. شما همچنین باید سطح مهارت خود را برای اجرای مشاغل خود و ارائه یک برنامه تجاری که توسط یک مؤسسه حسابداری تأیید شده است ثابت کنید. همانطور که در شرایط ذکر شده است، تجارت شما همچنین "باید به فعالیت تجاری و رقابت دولت" بیفزاید و درآمد کافی برای شما و حمایت از خود و خانواده فراهم کند. همچنین یک برنامه 12 ماهه برای کسانی که در زمینه علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات کار می کنند وجود دارد که نیازی به هزینه اولیه ندارد. برای اطلاعات بیشتر نیز میتوانید به مقاله اقامت ایرلند از طریق سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

آلمان

افراد خارجی که قصد راه اندازی تجارت در آلمان دارند می توانند در صورت وجود منافع اقتصادی یا نیاز آلمان به تجارتشان، اجازه اقامت دریافت کنند؛ البته باید تمکن مالی خود را جهت راه اندازی تجارت خود و امرار معاش احراز کنند. برای اطلاعات بیشتر نیز میتوانید به مقاله اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

هلند

خود اشتغالی و کارآفرینان برای هلند به مجوز کار احتیاج ندارند، اما برای کار به عنوان یک فرد شاغل، به اجازه اقامت احتیاج دارند (verblijf voor het verrichten van arbeid als zelfstandige) برای به دست آوردن این مجوز، باید نشان دهید که فعالیت تجاری شما در جامعه هلند و یا اقتصاد هلند نقش مثبتی دارد. 

به جای مجوز کار، باید برای اجازه اقامت اقدام کنید و مستنداتی را ارائه دهید که صلاحیت، برنامه کسب و کار، سرمایه اولیه و فعالیت های خود اشتغالی را مشخص کند. برای تعیین صلاحیت شما برای اجازه اقامت به عنوان کارگر یا کارآفرین، سرویس مهاجرت هلند از یک سیستم امتیاز استفاده می کند که مزایای فعالیت شما در هلند را در نظر می گیرد. در این صورت شما باید تجارت یا حرفه خود را ثبت کنید. همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله اخذ اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

اسپانیا

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که می خواهند به عنوان خویش فرما فعالیت، یا شغلی ایجاد کنند، باید قبل از اینکه بتوانند به طور قانونی در اسپانیا زندگی و کار کنند، کارت اقامت دریافت کنند. اگر بتوانید نشان دهید که سرمایه کافی برای شروع کار دارید و این کسب و کار قادر خواهد بود از شما پشتیبانی کند، ممکن است درخواست اقامت شما تأیید شود. همچنین باید نشان دهید که واجد شرایط لازم برای فعالیت در شغل خود هستید. برای اطلاعات بیشتر نیز میتوانید به مقاله اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری مراجعه نمایید.

سوئد

خارجیان خارج از اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا که مایل به ایجاد مشاغل تجاری در سوئد هستند ابتدا باید مجوز اقامت دریافت کنند تا بتوانند بطور قانونی در سوئد بمانند. مانند سایر کشورهای اتحادیه اروپا، در این مورد اجازه کار لازم نیست. برای تأیید مجوز اقامت خود، باید صاحب حداقل 50٪ از تجارت مورد نظر خود باشید و باید نشان دهید که تجارت شما سودآور خواهد بود و برای شما و خانواده تان درآمد کافی خواهد داشت. همچنین باید نشان دهید که شما باتجربه و واجد شرایط برای انجام کار خود هستید و سرمایه کافی برای شروع کار دارید. برای بررسی توسط هیئت مهاجرت، شما باید یک برنامه کاری دقیق ارائه دهید. در صورت تأیید به شما اجازه اقامت مشروط به مدت دو سال داده می شود.

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه