اشتراک مطلب

اخذ ویزای توریستی تجاری چین

امتیاز 2.55/5
مجله حامی مهاجر / بلاگ / item / اخذ ویزای توریستی تجاری چین
مقالات مرتبط
رزرو وقت مشاوره
میخواهید بدانید که آیا با شرایط فعلیتان امکان اخذ اقامت کدام کشور ها را دارید ؟ تکمیل فرم ارزیابی
سرفصل ها

ویزای توریستی تجاری چین

اخذ ویزای توریستی چین

بیشتر گردشگران خارجی به چین باید ویزای توریستی چین یا همان ویزای L (ویزای توریستی یا کوتاه مدت) دریافت کنند. به غیر از مسافرانی که معاف از دریاف ویزا هستند، همه اتباع خارجی برای سفر به چین به مدارکی مانند پاسپورت، فرم درخواست ویزا و یا دعوتنامه نیاز دارند.

اگر به طور مستقل سفر می کنید، باید به تنهایی امور ویزا را مدیریت کنید. این مقاله حاوی دستورالعملی است که با اجرای آن، روند کارهای اداری برایتان ساده می‌شود.

 

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی چین

1. گذرنامه

- گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار و صفحات خالی و یک کپی از اطلاعات گذرنامه

2. فرم درخواست

- یک فرم درخواست ویزای توریستی چین که با دقت تکمیل شده است، نیاز دارید. در خلال تکمیل فرم درخواست ویزای چین، درصورتی که هر مورد داخل فرم، درمورد شما صدق نکند، آن قسمت را با کلمه N/A (Not Applicable) پرکنید. اگر فرم درخواست، درست، کامل و خوانا پر نشده باشد، می تواند باعث تأخیر در روند صدور یا امتناع از صدور ویزا شود.

3. عکس جدید

- یک عکس رنگی جدید در گذرنامه با زمینه سفید باید به فرم درخواست ضمیمه کند.

4. بلیط های رفت و برگشت سفر، رزرواسیون هتل یا دعوت نامه از چین

 • مدارک دیگری که نیاز دارید شامل اسناد مربوط به برنامه سفر شامل رزرو بلیط و رزرو هتل است.
 • یا اگر از چین دعوت نامه دربافت کرده اید، می توانید دعوتنامه صادر شده توسط دعوت کننده را، اعم از مؤسسه یا شخص، با اطلاعات زیر ارسال کنید:
 • اطلاعات مربوط به متقاضی از جمله نام کامل، جنسیت و تاریخ تولد
 • اطلاعات مربوط به برنامه سفر، از جمله تاریخ عزیمت و ورود و مکان های مورد بازدید
 • اطلاعات مربوط به دعوت کننده از جمله نام، شماره تماس، آدرس، تمبر رسمی و امضای نماینده قانونی نهاد یا شخص دعوت کننده

5- سایر اسناد

 • برای کسانی که در کشور خود ساکن نیستند و از کشور ثالث درخواست ویزا می کنند، اثبات اقامت قانونی در آن کشور یا وضعیت اقامت، لازم است.
 • در برخی موارد ممکن است متقاضیان نیاز به ارسال گواهینامه از کارفرمای خود که جزئیات آن ازین قرا است: نام و شماره تماس کارفرما، فیش حقوقی متقاضی یا کپی اصلی صورت حساب بانکی 6 ماهه متقاضی.
 • متقاضیانی که قصد سفر به منطقه تبت را دارند باید مجوز سفر تبت را دریافت کنند. این مجوز را می توان از طریق آژانس های مسافرتی از اداره گردشگری منطقه خودمختار تبت اخذ کرد.

 

نحوه دریافت ویزای توریستی چین

با در دست داشتن مدارکی که در بالا بیان شد، برای دریافت ویزا می توانید به سفارتخانه، کنسولگری، دفاتر دیپلماتیک چین یا یک مرکز درخواست ویزای چین (CVASC) مراجعه کنید. اگر نمی توانید شخصاً در این مراکز حضور پیدا کنید، می توانید به شخص دیگری مانند آژانس مسافرتی یا آژانس های اخذ ویزا مراجعه کنید تا از طرف شما اقدام کنند. مصاحبه حضوری اجباری نیست. درخواست از طریق پست پذیرفته نمی شود و در اکثر سفارتخانه ها یا کنسولگری های چین رد می شود. در کشورهایی که CVASC دارند، متقاضیان ممکن است بتوانند از طریق وب سایت CVASC درخواست خود را از طریق ایمیل یا پست یا مصاحبه آنلاین انجام دهند.

 

مدت اعتبار ویزای توریستی چین

مدت اعتبار ویزای توریستی چین معمولاً 3 ماه است که می‌تواند درشرایطی، 6 ماه، یک سال یا حتی 10 سال برای ویزای چندبار ورود باشد.

 

زمان انتظار برای ویزای توریستی چین

به طور معمول، 4 روز کاری برای رویه ویزای توریستی چین لازم است. برای خدمات اکسپرس (صدور فوری)، هزینه اضافی 20 دلار آمریکا پرداخت می شود که در این صورت، روند کار به دو یا سه روز کاری کاهش میابد. برای سرویس بسیار فوری (صدور ویزا در روز درخواست)، هزینه اضافی 30 دلار آمریکا براباید پرداخت شود.ی خدمات همان روز هزینه خواهد شد.

 

هزینه ویزای توریستی چین

هزینه ویزا بسته به ملیت و تعداد ورود متفاوت است. اما براساس توافق نامه لغو هزینه ویزا، اتباع برخی کشورها می توانند به صورت رایگان ویزا دریافت کنند، گرچه درصورت استفاده از خدمات اکسپرس، سرویس بسیار فوری یا خدمات پستی، باید هزینه های اضافی را پرداخت کنند. اتباع کشورهای پاکستان، مالدیو، بلغارستان، بوسنی و هرزگوین، اسلواکی و میکرونزی از پرداخت هزینه ویزا معافند. ایرانیان متقاضی ویزای توریستی چین باید هزینه ویزا را پرداخت کنند.

هزینه صدور ویزای گروهی (مثلاً با تور) حدود 90 دلار آمریکا و هزینه صدور ویزای انفرادی حدود 105 است. در صورتی که متقاضی خدمات اکسپرس یا خدمات بسیار فوری یا خدمات پستی باید باید هزینه اضافی را بعلاوه این هزین های اولیه پرداخت کنید.

 

تمدید ویزای توریستی چین

اگر شما نیاز به ماندن در چین بیش از مدت اقامت مجاز در ویزای خود دارید، می توانید هفت روز قبل از انقضای ویزای خود، در اداره ورود و خروج چین ویزای خود را تمدید کنید. گذرنامه، فرم درخواست ویزا، سند اقامت موقت درصورت وجود و برنامه سفر شما برای ثبت درخواست مورد نیاز خواهد بود. در صورت تأیید درخواست، می توانید مدت طولانی تری در چین اقامت داشته باشید.

 

اخذ ویزای کاری و بیزینس چین

ویزای کار چین (Z)

ویزای کار چین یا همان ویزای Z برای متقاضیانی صادر می شود که می خواهند در چین یک پست شغلی داشته باشند. این ویزا همچنین برای اعضای خانواده متقاضی صادر می شود.

 ویزای بیزینس چین (F)

ویزای بیزینس چین یا همان ویزای F  برای کسانی صادر می شود که قصد دارند در یک نمایشگاه تجاری، کنفرانس، معاملات فرهنگی یا اقتصادی، دوره های پیشرفته و کوتاه علمی یا دوره های کارآموزی شرکت کنند.

 

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار یا ویزای بیزینس چین

 • پاسپورت معتبر بعلاوه یک فتوکپی از صفحه اول؛ پاسپورت باید حداقل 6 ماه اعتبار و حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.
 • فرم درخواست ویزا
 • یک قطعه عکس 2 اینچ در 2 اینچ (5X5 سانتیمتر) با زمینه سفید یا رنگی، ضمیمه شده به فرم درخواست
 • متقاضیانی که قبلاً تبعه چین بوده اند باید نام چینی خود را در فرم بنویسند و پاسپورت قبلی (چینی) خود را به همراه کپی صفحه اول ارائه کنند. همچنین کسانی که قبلاً تبعه چین بوده اند و در زمان درخواست ویزای چین، پاسپورت آمریکایی دارند، درصورتی که در پاسپورت آمریکایی قدیمی خود ویزای چین خورده باشد، باید آن پاسپورت را به همراه کپی صفحه اول ارائه کنند.
 • فرم اعلامیه از یک واحد چینی مجاز، یا دعوت نامه از طرف شرکت میزبان، برگزار کننده نمایشگاه و ... در چین یا نامه معرفی شرکت آمریکایی متقاضی و غیره.

 متقضان دریافت ویزای تجاری Z باید علاوه بر مدارک فوق مدارک زیر را فراهم کنند:

 • یک اصل و یک کپی از مجوز کار برای بیگانگان صادر شده توسط وزارت کار چین یا اصل مجوز کارشناس خارجی که توسط اداره امور خارجی چین صادر شده است.
 • اعلان ویزا صادر شده توسط واحد مجاز چینی یا مدارک احراز خویشاوندی، به عنوان مثال سند ازدواج، شناسنامه و... برای اعضای خانواده همراه لازم است.

نحوه درخواست و زمان انتظار برای اخذ ویزای کاری یا بیزینس چین

نحوه درخواست و اخذ ویزای F و Z، همچنین مدت انتظار برای دریافت ویزا مانند ویزای توریستی است.

 

هزینه ویزای بیزینس چین بر حسب دلار آمریکا

 

تعداد ورود

شهروندان آمریکا

شهروندان کشورهای دیگر

یک بار ورود

130

30

چندبار ورود

130

45

چندبار ورود تا 6 ماه

130

60

چندبار ورود تا 1 سال

130

90

چندبار ورود تا 2 سال

130

90

 

شهروندان رومانی برای یکبار یا دوبار ورود 75 دلار و برای ویزای چمدبار ورود 150 دلار میپردازند.

 

مدت اعتبار ویزای کاری و بیزینس چین

به طور معمول، مدت اعتبار ویزای بیزینس چین 30 روز است و درصورتی که احتمال اقامت بیشتر وجود داشته باشد، متقاضی این مساله را باید در فرم درخواست خود اعلام کند. مدت اعتبار ویزای کاری چین بسته به تصمیم دولت چین متفاوت است.

 

نکاتی که درمورد اخذ ویزای چین باید بدانید

 • در صورت عدم تکمیل فرم درخواست ویزا، به طور صحیح و خوانا، درخواست ویزا ممکن است با تأخیر مواجه شود و یا رد شود.
 • متقاضی، باید درخواست ویزای خود را یک ماه قبل از سفر خود ارسال کند.
 • مأمورین ویزا مجاز به تصمیم گیری نهایی درباره اعتبار، مدت اقامت و تعداد ورود هستند و ممکن است متقاضیان نیاز به ارائه مدارک مربوطه داشته باشند.
 • مبتلایان اختلالات روانی، جذام، اید، بیماریهای مقاربتی، سل مسری یا سایر بیماریهای عفونی، اجازه ورود به چین را ندارد.هزینه ویزای کار برای شهروندان آمریکا 130 و برای شهروتندان کشورهای دیگر 30 دلار است.
 • پرداخت با پول نقد و چک شخصی امکان پذیر نیست و هزینه ها باید از طریق Visa Card, Master Card, Money Order  ، چک شرکتی یا چک معتبر بانکی پرداخت شود.

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه