اشتراک مطلب

پناهندگی در کلمبیا

امتیاز 4.57/5
مجله حامی مهاجر / پناهندگی در کلمبیا
مقالات مرتبط
رزرو وقت مشاوره
میخواهید بدانید که آیا با شرایط فعلیتان امکان اخذ اقامت کدام کشور ها را دارید ؟ تکمیل فرم ارزیابی
سرفصل ها

روشهای مختلفی برای مهاجرت وجود دارد مانند مهاجرت از طریق کار ،تحصیل، سرمایه گذاری ، ازدواج و... پناهندگی نیز یکی دیگر از روشهای مهاجرت است که دارای قوانین خاص و متفاوتی برای هر کشور می باشد.اما باید در نظر داشته باشید که پناهندگی یکی از سخت ترین و دشوارترین روشها برای مهاجرت محسوب می شود. بدون شک، تمام افرادی که بین کشورها مهاجرت می‌کنند سزاوار احترام کامل به حقوق بشر و منزلت انسانی خود هستند. با این حال، پناهندگان یک گروه خاص و حفاظت ‌شده در قانون بین‌المللی هستند، زیرا وضعیت در کشور مبدا آن‌ها باعث می‌شود که آنها تصمیم بگیرند به کشوری دیگر با این روش مهاجرت نمایند به گونه ای که ممکن است جان آنها در این نوع سفر به خطر بیفتد. بنابراین لازم به ذکر است که پناهندگی یکی از روشهای سخت و خطرناک تلفی می شود که در صورت اقدام به این نوع مهاجرت باید تمام جوانب (از جمله کشور موردنظر برای اقامت ،قوانین حاکم بر آن کشور،خطرات احتمالی ، سرقت و از دست دادن پول و...) سنجیده شود.

در مارس سال 2018 ، کلمبیا میزبان 277 پناهنده ، 625 پناهجو و 11 فرد بدون تابعیت بود. کلمبیا جمهوری مشروطه و چند حزبی است که در کنوانسیون مربوط به سال ۱۹۵۱ سازمان ملل که درباره وضعیت پناهندگان بود موفق شد این لایجه را در ۱۰ اکتبر سال ۱۹۶۱ به تصویب  برساند و به کنوانسیون مربوط به وضعیت پناهندگان و پروتکل ۱۹۶۷ بپیوندد.

رویه‌های پناهندگی در کلمبیا

طبق ماده تصویب شده توسط قانون اساسی کلمبیا ، این کشور باید از پناهندگان کشور خود محافظت نماید تا در خطر نباشند و تا تعیین شرایط فرد پناهنده،این شخص نباید به کشور خود باز گردد تا تصمیمات درست در مورد آن صورت بگیرد.  طبق ماده 2450  مقرر شده است که به متقاضیان پناهندگی اجازه داده شود تا سه ماه در کلمبیا اقامت نمایند.طبق این ماده آنها از اخراج و پناهندگی محافظت می شوند و  بصورت آزادانه می توانند رفت و آمد نمایند اما به آنها حق کار داده نمی شود و نمی توانند در این مدت مشغول بکار باشند. تصمیم نهایی در این مورد بر عهده ریاست معاون وزیر امور خارجه می باشد و هیچ دلیل کتبی برای این موضوع ذکر نشده است و متقاضیان شخصا از این تصمیم مطلع می شوند. به متقاضیان موفق ویزای پناهندگی موقت داده می شود (عموماً برای دو تا پنج سال)  و تمدید ویزا برای این افراد بصورت خودکار و اتوماتیک انجام می شود. ویزای پناهندگی برای همسر و فرزندان  وابسته به شرایط اقتصادی فردی که موفق به دریافت ویزای پناهندگی شده است فراهم می باشد. متقاضیان ناموفق  برای دریافت ویزای پناهندگی حق دارند از وزیر امور خارجه درخواست تجدید نظر کنند در غیر این صورت آنها باید ظرف 30 روز کلمبیا را ترک کنند. دبیرخانه(SNPS) ، شریک اجرایی UNHCR در کلمبیا ، به پناهندگان و پناهجویان کمک کرده و همچنین  روند واجد شرایط بودن را توضیح می دهد .در نتیجه با متقاضیان مصاحبه  کرده و درخواستی قوی برای موفق شدن در این چالش ارائه می دهد.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به طور گسترده بر روی موارد زیر تمرکز دارد

 • بایستی چارچوب قانونی برای رفع نیازهای مربوط به اعمال سیاست‌های مدیریت مهاجرت، شیوه‌ها و بحث‌ها، نیازهای حفاظت خاص پناهندگان و افراد بدون تابعیت وجود داشته باشد.این موارد باید در پی حصول اطمینان  از تمام موارد ذکر شده اعمال شود.
 • برای مقابله با چالش های مدیریت پناهندگی و مدیریت مهاجرت  باید با کشورهای مختلف و همسایگان تبادل نظر صورت گیرد  و با حساسیت تمام این موارد بررسی شود تا نگرانی های مربوطه در این مورد رفع شود.
 • تشخیص مهاجرت، قاچاق و تحولات مربوط به افرادی که تحت اختیارات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل قرار دارند و حمایت از حاکمیت قوی‌تر و رعایت قوانین مربوط به حقوق بشر، از جمله حقوق همه افراد مهاجر صرف‌نظر از وضعیت حقوقی آن‌ها می باشد به طرقی که اصول و اعمال حفاظت از پناهندگان بین‌المللی را تقویت نماید.

انواع ویزای کشور کلمبیا

در ابتدا باید در نظر داشته باشید که برای اقدام به مهاجرت به کلمبیا باید فرم مربوط که با عنوان فرم DP-FP67 می باشد را تکمیل نمائید.این فرم حاوی تمام اطلاعات تکمیلی و هویتی بوده و باید توسط فرد درخواست کننده تکمیل شود.

 • TP3 ویزای دانشجویی
 • TP4 ویزای کاری
 • TP5 ویزایی برای گروه های مذهبی خاص
 • TP7 ویزایی سرمایه گذاری های خاص و درمان
 • TP9 ویزا پناهندگی و پناهجویان
 • TP10 ویزای الحاق به خانواده (امکان الحاق خانواده وجود دارد و تنها باید در نظر داشته باشید که اعضای خانواده باید در سفارت با افسر ویزا مصاحبه داشته باشند)

مدارک مورد نیاز جهت مهاجرت به کلمبیا از طریق پناهندگی :

 • گذرنامه معتبر دارای اعتبار با حداقل دو صفحه خالی
 • دو قطعه عکس رنگی 3*3همراه با پس زمینه سفید
 • تکمیل فرم DP-FP67
 • ارائه نامه عدم سوء پیشینه از کشور مقصد که ۶ ماه اعتبار داشته باشد .
 • پرداخت هزینه های مربوطه جهت اخذ ویزای کوتاه مدت

نظرات شما

در صورتی که نظری دارید این بخش را تکمیل کنید. اگر سوالی دارید در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید.

ثبت دیدگاه